Mid-Sussex Chess League

Archive: Division 4 results 2003/4

12345678910No.MPGP
1Worthing 2 142449730
2Hastings 24 0433249728
3Horsham 415 4149629
4Haywards Heath 211 3559628
5St Francis Hospital24½ 3239524
6Aldrington House322 ½49421½
7East Grinstead 41½ 29319½
8East Grinstead 5Y½12½3 9318
9Crawley 3½3½031½ 912½
10Crowborough 51102 914½

Match cards

Haywards Heath 28 AprHastings 2
1Curtis D C0–1Cosens D
2Everitt D0–1Webb R E
3Mercer R A1–0Povey J A
4Blott D S0–1Sharp J C L
5Neill R J0–1Taylor S
1–4
St Francis6 AprEast Grinstead 5Y
1Langridge D J1–0Carter N
2Holkham R A1–0Fryer K
3Anchor D P1–0Carter M P
4Langhamer K1–0Petrov D
5Roberts T½–½Barnard A
4½–½
East Grinstead 5Y30 MarCrowborough 5
1Carter N0–1Salimbeni G P W
2Fryer K½–½Grant D P
3Carter M P1–0default
4Petrov D0–1Shortz O
5Barnard A0–1Murphy S
1½–3½
Horsham 430 MarCrawley 3
1Raynard J E½–½Ahonaruogho M
2Helliwell P J1–0Pruchnickyj N
3Denning J1–0Tagarsi J
4Holloway D1–0default
5Newman R H1–0default
4½–½
East Grinstead 429 MarHaywards Heath 2
1Cobb I0–1Curtis D C
2Dyke R0–1Everitt D
3Young P½–½Mercer R A
4Reeves-Dienes B1–0Hawkins N
5Marshall S0–1Blott D S
1½–3½
Aldrington House22 MarEast Grinstead 4
1Ruxton M0–1Wakefield C
2Gadge S½–½Young P
3Hunter M0–1Reeves-Dienes B
4Jones P0–1Marshall S
5Gibson D0–1Kernot A
½–4½
Worthing 2 22 Mar St Francis
1 Parker C 0–1 Langridge D J
2 Wallis D 1–0 Holkham R A
3 Lane K R ½–½ Anchor D P
4 Eastabrook R F 1–0 Langhamer K
5 Bance P 1–0 Roberts S
3½–1½
Crawley 3 18 Mar St Francis
1 Ahonaruogho M 1–0 Langridge D J
2 Pruchnickyj N 1–0 Crane M J
3 Pearson G 0–1 Holkham R A
4 Tagarsi J 1–0 Langhamer K
5 Barber T 0–1 Roberts S
3–2
Hastings 2 15 Mar Worthing 2
1 Cosens D ½–½ Wallis D
2 Webb R E 1–0 Lane K R
3 Povey J A 1–0 Eastabrook R F
4 Sharp J C L ½–½ Bance P
5 Taylor S 1–0 Griffiths J
4–1
Crowborough 5 12 Mar Worthing 2
1 Kennedy J S ½–½ Banks D
2 Arnold J 0–1 Wallis D
3 Turner A 0–1 Eastabrook R F
4 Quinn J 0–1 Bance P
5 Board C V R ½–½ Griffiths J
1–4
Haywards Heath 2 11 Mar East Grinstead 5Y
1 Curtis D C 1–0 Carter N
2 Mercer R A 0–1 Kafetz E
3 Balchin C J 1–0 Carter M P
4 Hawkins N 1–0 Barnard A
5 Palti E 0–1 Petrov D
3–2
St Francis 9 Mar Hastings 2
1 Langridge D J ½–½ Power C
2 Anchor D P 0–1 Cosens D
3 Holkham R A ½–½ Povey J A
4 Langhamer K 1–0 Sharp J C L
5 Roberts S 0–1 Taylor S
2–3
East Grinstead 4 8 Mar Horsham 4
1 Wakefield C 0–1 Raynard J E
2 Cobb I ½–½ Denning J
3 Young P 0–1 Coules J P
4 Marshall S 0–1 Holloway D
5 Kernot A 0–1 Newman R H
½–4½
East Grinstead 5Y 8 Mar Aldrington House
1 Carter N ½–½ Ruxton M
2 Grant D J 1–0 Barrett D
3 Carter M P 1–0 Gadge S
4 Barnard A 0–1 Hunter M
5 Cliffe J 1–0 Gibson D
3½–1½
Crawley 3 4 Mar Haywards Heath 2
1 Pearson G 0–1 Curtis D C
2 Avery W H 0–1 Everitt D
3 Pruchnickyj N 0–1 Mercer R A
4 Tagarsi J 0–1 Balchin C J
5 Barber T 0–1 Hawkins N
0–5
Aldrington House 1 Mar Crawley 3
1 Ruxton M 1–0 Ahonaruogho M
2 Hunter M 1–0 Pruchnickyj N
3 Jones P 0–1 Pearson G
4 Gibson D 1–0 default
5 Daniels J 1–0 default
4–1
Horsham 4 24 Feb Haywards Heath 2
1 Raynard J E ½–½ Curtis D C
2 Helliwell P J 1–0 Everitt D
3 Denning J 1–0 Mercer R A
4 Holloway D 1–0 Balchin C J
5 Newman R H ½–½ Hawkins N
4–1
Hastings 2 23 Feb Crowborough 5
1 Cosens D 1–0 Cumming R
2 Webb R E 1–0 Auckland E
3 Sharp J C L 1–0 Kennedy J S
4 Oakman S 1–0 Arnold J
5 Taylor S 0–1 Quinn J
4–1
Worthing 2 23 Feb Aldrington House
1 Parker C 1–0 Ruxton M
2 Banks D ½–½ Barrett D
3 Wallis D ½–½ Gadge S
4 Eastabrook R F 0–1 Hunter M
5 Bance P 0–1 Jones P
2–3
Crawley 3 19 Feb East Grinstead 5Y
1 Callow E* 0–1 Carter N
2 Avery W H 0–1 Fryer K
3 Pruchnickyj N 0–1 Carter M P
4 Pearson G 1–0 Barnard A
5 Tagarsi J 0–1 Fraser N
½–4½
*Ineligible player: ½-point penalty under rule 3.4
Worthing 2 16 Feb East Grinstead 4
1 Parker C ½–½ Wakefield C
2 Banks D 1–0 Dyke R
3 Hunt R K 1–0 Reeves-Dienes B
4 Wallis D 1–0 Sanderson R
5 Eastabrook R F ½–½ Marshall S
4–1
Horsham 4 10 Feb Hastings 2
1 Raynard J E 1–0 Cosens D
2 Denning J 1–0 Webb R E
3 Coules J P 1–0 Sharp J C L
4 Holloway D 1–0 Taylor S
5 Newman R H 1–0 Stephens H R
5–0
Worthing 2 9 Feb Haywards Heath 2
1 Parker C 1–0 Curtis D C
2 Chirgwin D 1–0 Everitt D
3 Banks D 1–0 Mercer R A
4 Wallis D 0–1 Balchin C J
5 Bance P ½–½ Hawkins N
3½–1½
Crowborough 5 30 Jan St Francis
1 Grant D P 0–1 Langridge D J
2 Kennedy J S 1–0 Anchor D P
3 Turner A 0–1 Holkham R A
4 Quinn J 0–1 Doe G
5 Board C V R 1–0 Roberts S
2–3
East Grinstead 4 19 Jan Hastings 2
1 Cobb I ½–½ Cosens D
2 Simpkins D ½–½ Webb R E
3 Wakefield C 0–1 Povey J A
4 Sanderson R ½–½ Sharp J C L
5 Kernot A 0–1 Taylor S
1½–3½
East Grinstead 5Y 19 Jan Horsham 4
1 Carter N 0–1 Raynard J E
2 Fryer A 1–0 Helliwell P J
3 Kafetz E 0–1 Coules J P
4 Carter M P 0–1 Denning J
5 Fryer K 0–1 Newman R H
1–4
Haywards Heath 2 15 Jan St Francis
1 Curtis D C 1–0 Langridge D J
2 Everitt D 1–0 Roberts T
3 Mercer R A ½–½ Holkham R A
4 Balchin C J 1–0 Langhamer K
5 Hawkins N 1–0 Roberts S
4½–½
Crawley 3 15 Jan Crowborough 5
1 Callow E ½–½ Grant D P
2 Knowlson R * 1–0 Turner A
3 Pruchnickyj N 1–0 Quinn J
4 Tagarsi J 1–0 Board C V R
5 Avery W H 1–0 Quinn M
2½–2½

* Ineligible player: 2-point penalty under rule 3.4

Horsham 4 6 Jan Aldrington House
1 Raynard J E 1–0 Ruxton M
2 Denning J 0–1 Barrett D
3 Coules J P 0–1 Gadge S
4 Holloway D 0–1 Hunter M
5 Newman R H ½–½ Jones P
1½–3½
Aldrington House 15 Dec St Francis
1 Barrett D 0–1 Langridge D J
2 Gadge S 1–0 Anchor D P
3 Hunter M 1–0 Langhamer K
4 Jones P 0–1 Holkham R A
5 Gibson D 0–1 Roberts S
2–3
Crawley 3 4 Dec Worthing 2
1 Callow E ½–½ Stephens M S
2 Knowlson R 0–1 Chirgwin D
3 Pruchnickyj N 0–1 Wallis D
4 Avery W H 0–1 Eastabrook R F
5 Tagarsi J 0–1 Bance P
½–4½
St Francis 2 Dec Horsham 4
1 Langridge D J 1–0 Denning J
2 Anchor D P 0–1 Raynard J E
3 Langhamer K 1–0 Newman R H
4 Holkham R A 1–0 default
5 Roberts S 1–0 default
4–1
Crowborough 5 28 Nov East Grinstead 4
1 Grant D P ½–½ Wakefield C
2 Arnold J 0–1 Simpkins D
3 Turner A 0–1 Sanderson R
4 Quinn J 1–0 Marshall S
5 Murphy S 0–1 Kernot A
1½–3½
Haywards Heath 2 27 Nov Aldrington House
1 Curtis D C 1–0 Ruxton M
2 Everitt D 0–1 Gadge S
3 Mercer R A ½–½ Hunter M
4 Balchin C J 1–0 Jones P
5 Neill R J 1–0 Gibson D
3½–1½
Hastings 2 24 Nov East Grinstead 5Y
1 Cosens D ½–½ Carter N
2 Webb R E 1–0 Fryer A
3 Povey J A 1–0 Fryer K
4 Williamson B W 1–0 Carter M P
5 Taylor S 1–0 Barnard A
4½–½
Hastings 2 17 Nov Crawley 3
1 Cosens D 0–1 Callow E
2 Webb R E 0–1 Knowlson R
3 Sharp J C L 0–1 Pruchnickyj N
4 Taylor S 1–0 default
5 Stephens H R 1–0 default
2–3
Haywards Heath 2 13 Nov Crowborough 5
1 Curtis D C 1–0 Berberich J
2 Everitt D 1–0 Grant D P
3 Mercer R A 1–0 Turner A
4 Balchin C J 1–0 Quinn J
5 Hawkins N 1–0 Board C V R
5–0
East Grinstead 4 10 Nov Crawley 3
1 Cobb I 0–1 Callow E
2 Wakefield C 1–0 Opie D J
3 Reeves-Dienes B 1–0 Britton P D
4 Dyke R ½–½ Pruchnickyj N
5 Sanderson R 1–0 Avery W H
3½–1½
East Grinstead 5Y 10 Nov Worthing 2
1 Carter N 0–1 Stephens M S
2 Fryer A ½–½ Wallis D
3 Kafetz E 1–0 Lane K R
4 Fryer K 0–1 Eastabrook R F
5 Carter M P 0–1 Bance P
1½–3½
Aldrington House 3 Nov Hastings 2
1 Ruxton M 0–1 Cosens D
2 Barrett D 0–1 Webb R E
3 Gadge S 1–0 Povey J A
4 Hunter M 0–1 Sharp J C L
5 Jones P 1–0 Stephens H R
2–3
Horsham 4 28 Oct Crowborough 5
1 Helliwell P J 0–1 Arnold M A
2 Denning J 1–0 Stabler R
3 Raynard J E 1–0 Grant D P
4 Newman R H 1–0 Arnold J
5 Holloway D ½–½ Perez Trunin G
3½–1½
St Francis 21 Oct East Grinstead 4
1 Langridge D J 1–0 Wakefield C
2 Anchor D P ½–½ Dyke R
3 Langhamer K 0–1 Reeves-Dienes B
4 Holkham R A 1–0 Sanderson R
5 Roberts S 1–0 Marshall S
3½–1½
Crowborough 5 17 Oct Aldrington House
1 Grant D P ½–½ Ruxton M
2 Turner A 0–1 Barrett D
3 Quinn J 0–1 Gadge S
4 Board C V R 0–1 Hunter M
5 Murphy S 1–0 Gibson D
1½–3½
Worthing 2 13 Oct Horsham 4
1 Stephens M S 1–0 Warren N
2 Banks D ½–½ Denning J
3 Akala O 1–0 Holloway D
4 Parker C 1–0 Newman R H
5 Bance P ½–½ Raynard J E
4–1
East Grinstead 4 6 Oct East Grinstead 5Y
1 Cobb I 0–1 Carter N
2 Dyke R 1–0 Fryer A
3 Reeves-Dienes B 0–1 Kafetz E
4 Marshall S 1–0 Carter M P
5 Webb M 0–1 Fryer K
2–3

^ Back to top ^

Archive 2003/4

All the other competition pages:

Other archive material: