Mid-Sussex Chess League

Archive: Nominations 2003/4

Changes in nomination status are shown thus: old nomination; revised nomination.


Brighton & Hove 1

Luke E Rutherford (189)

Geoffrey H James (187)

Stephen J Newman (183)

Paul A Batchelor (177)

Brian J Denman (FIDE 2230)

Tom Weber (FIDE 2210)

Oliver Froom (160)

Brighton & Hove 2

Duncan R Badham (138)

Brian J Izzard (131)

Oliver Froom (160)

Neil Tasker (125)

Peter Benson (114)

Andy Mitchell (109)

4 Dec: Tom Weber added to 1st team; Oliver Froom & Neil Tasker shunted down

16 Jan: Peter Benson, after 6 games for higher teams, becomes nominated for 2nd team

11 Feb: Neil Tasker, after being unnominated since 4 Dec, has played 6 games for higher teams, so becomes nominated for 2nd team ... again

19 Feb: Brian Denman added to 1st team

16 Mar: Andy Mitchell, after 6 games for higher teams, becomes nominated for 2nd team


Crawley 1

Chris W Baker (219)

Gary Kenworthy (206)

Robert C Noyce (186)

Simon K Williams (209)

David J Cork (151)

Michael C Harris (125)

Robert A Lanzer (155)

Crawley 2

R Daniel Hirsch (130)

Robert A Lanzer (155)

Ross Knowlson (–)

Elliot Callow (93)

David J Cork (151)

Michael C Harris (125)

4 Dec: Simon Williams added to 1st team; Bob Lanzer & Michael Harris shunted down

9 Jan: Ross Knowlson, after 6 games for higher teams, becomes nominated for 2nd team

16 Feb: Elliot Callow, after 6 games for higher teams, does the same

28 Feb: David Cork and Michael Harris, after 6 games for higher teams, move to 1st team


Crowborough 1

David W L Howell (215)

Peter D Kemp (204)

Gareth Anthony (193)

Robert V Elliston (170)

Jonathan A Tuck (167)

Crowborough 2

Patrick Coleman (164)

Adam P Prescott (139)

Grant W Bucher (124)

Gary McCulloch (128)

Andrew L Tucker (112)

Crowborough 3

Chris C Dunn (113)

Lyall CP Bayliss (90)

Douglas Blythe (90)

Gary McCulloch (128)

Graham P Salmon (114)

Andrew L Tucker (112)

Crowborough 4

Eleanor M Hayden (101)

Mike Arnold (104)

Rhys Cumming (91)

Caroline Campion (88)

Christopher M Linnett (84)

Graham P Salmon (114)

Lyall CP Bayliss (90)

Douglas Blythe (90)

26 Nov: Graham Salmon, after 6 games for higher teams, moves to 3rd team

9 Jan: Lyall Bayliss does the same

3 Feb: Douglas Blythe and Caroline Campion, after 6 games for higher teams, become nominated for 4th team

4 Feb: Andrew Tucker, after 6 games for higher teams, moves to 2nd team

10 Feb: Mike Arnold, after 6 games for higher teams, becomes nominated for 4th team

19 Feb: Christopher Linnett, after 6 games for higher teams, does the same

3 Mar: Douglas Blythe, after 6 games for higher teams, moves to 3nd team (his 2nd move)

10 Mar: Rhys Cumming and George Salimbeni become nominated for 4th team

22 Mar: Gary McCulloch, after 6 games for higher teams, moves to 2nd team

24 Feb: Graham Salmon does the same

3 Apr: Corrections: Graham Salmon should not have been nominated for 2nd team on 24 Feb, nor George Salimbeni for 4th team on 10 Mar, since in both cases one of the 6 games I'd counted was a default. The interpretation of the rule is open to debate, and maybe could be clarified.


Eastbourne 1

Paul J Carpenter (163)

Ahmed I Hassan (163)

John G Herbert (160)

Rasa Norinkeviciute (160)

Michael J Reddie (160)

Brian K Horscroft (147)

Eastbourne 2

Alex G Wilson (132)

Hugh W Osborne (131)

Francisco Caro (124)

John T A Moore (125)

Warwick H Silber (121)

26 Feb: John Moore, after 6 games for higher teams, becomes nominated for 2nd team

2 Mar: Warwick Silber, after 6 games for higher teams, becomes nominated for 2nd team


East Grinstead 1

Christopher Briscoe (186)

Anthony P Cullen (182)

Trevor Norton (163)

David W Fryer (163)

Nick Collacott (154)

Robert Fisher (120)

East Grinstead 2

Joe Fraser (122)

Danny Eichner (118)

James W Hall (99)

Mark Lambert (87)

Robert Fisher (120)

East Grinstead 3

John E Scholey (118)

Jemima McGraw (101)

David Simpkins (82)

A Scott Fraser (62)

James W Hall (99)

Mark Lambert (87)

East Grinstead 4

Paul Young (77)

Mark Lambert (87)

David Simpkins (82)

3 Feb: Mark Lambert, after 6 games for higher teams, moves to 3rd team

10 Feb: Jim Hall, after 6 games for higher teams, moves to 2rd team

19 Feb: David Simpkins, after 6 games for higher teams, moves to 3rd team

26 Feb: Scott Fraser, after 6 games for higher teams, becomes nominated for 3rd team

2 Mar: Robert Fisher, after 6 games for higher teams, moves to 1st team

10 Mar: Mark Lambert, after 6 games for higher teams, moves to 2nd team


Hastings 1

Francis Rayner (200)

Bernard Cafferty (195)

Chris I Howell (178)

R Alan Barton (176)

Richard J Almond (173)


Haywards Heath 1

Feliks J Kwiatkowski (190)

David M Barraclough (138)

Ralph Hollinghurst (136)

Alex von der Becke (122)

Ben Purton (165)

Jonathan Sachs (168)

3 Feb: Jonathan Sachs, who has been unable to play in any fixtures so far this season, is replaced as a nominee by Ben Purton


The Holt 1

Michael D Nicholas (184)

Charles M Linford (178)

Michael R Stott (166)

Ian G Kelly (161)

Paul Watson (146)

Paul R Selby (132)

20 Feb: Paul Selby, after 6 games for higher teams, becomes nominated for 1st team


Horsham 1

Gavin R Lock (173)

James C Mansson (168)

Peter Harbott (164)

Stephen O N Hawes (164)

David N Roberts (163)

Horsham 2

L John Cannon (143)

Ian S Comley (138)

Nathan Goldberg (132)

Richard Moorhouse (128)

Ron W G Fletcher (126)

W John Marshall (125)

Horsham 3

Anthony R J Higgs (124)

Nick Warren (122)

Peter H Alford (113)

Roger Waddingham (106)

Richard Moorhouse (128)

Ron W G Fletcher (126)

W John Marshall (125)

9 Jan: Anthony Higgs, after 6 games for higher teams, becomes nominated for 3rd team

21 Jan: Ron Fletcher, after 6 games for higher teams, moves to 2nd team

3 Feb: Nick Warren and Peter Alford, after 6 games for higher teams, become nominated for 3rd team

11 Feb: Richard Moorhouse and John Marshall, after 6 games for higher teams, move to 2nd team

2 Mar: Roger Waddingham, after 6 games for higher teams, becomes nominated for 3rd team


Lewes 1

Mark Broom (201)

Martin O Costley (178)

Richard Myers (176)

Barry West (152)

Barry Maufe (150)

Lewes 2

Jerry L A Stone (137)

David L Roberts (130)

Ian J Philipson (127)

Eric J Hillier (122)

Richard Welford (–)

Matthew J Britnell (–)

10 Feb: Eric Hillier, after 6 games for higher teams, becomes nominated for 2nd team

26 Feb: Richard Welford and Matthew Britnell, after 6 games for higher teams, do the same


Worthing 1

David R Oates (190)

Chris Jones (181)

David F Wood (155)

David Chilvers (133)

Martin S Stephens (135)

18 Feb: Martin Stephens, after 6 games for higher teams, becomes nominated for 1st team

Archive 2003/4

Other archive material: