History

Tankards

Other history pages

league tables for:

Lists of the winners of the various trophies

Tankards are awarded for the best individual performances in the league. The Best Match Average Tankard is awarded to the player with the best overall performance in the league. In recent years tankards have also been awarded for the best performances in the individual divisions.

Some of the following details are slightly edited versions of the text that appears on the tankards.

Division 1 Tankard

2015–16
Batchelor, Paul A (Brighton & Hove)
2014–15
Graham,(Worthing 1)
M Nicholas (Worthing 1)
2013–14
M Nicholas (Knoll Knights)
2012–13
M Nicholas (Knoll Knights)
2011–12
L Rutherford (Brighton & Hove)
2010–11
M Nicholas (Knoll Knights)
2009–10
J Mansson (Horsham)
2008–9
D Lawson (Lewes)
2007–8
L Rutherford (Brighton & Hove)
2006–7
B Denman (Brighton & Hove)
2005–6
J Sugden(Hastings & St Leonards)
2004–5
B Cafferty (Hastings)
2003–4
P Coleman (Crowborough)
C Lowe (Brighton & Hove)
2002–3
P Harbott (Horsham)
2001–2
P Kelly (Hastings & St Leonards)
M Broom (Lewes)
J Tuck (Crowborough)
2000–2001
P Kelly (Hastings & St Leonards)
1999–2000
R Noyce (Crawley)
1998–9
B J Denman (Brighton & Hove)
1997–8
F J Kwiatkowski (Haywards Heath)

Division 2 Tankard

2015–16
Farr, Peter G (Argumentatives)
2014–15
Hamilton, Michael J (Brighton & Hove 2)
Brewer, Callum D (Brighton & Hove 2)
2013–14
R JONES (Brighton & Hove 3 & 4)
2012–13
J Graham (Argumentatives)
2011–12
M Costley (Lewes)
2009–10
F Kwiatkowski (St Francis & Haywards Heath)
2008–9
J Herbert (Eastbourne)
2007–8
A Bonnano (East Grinstead)
2006–7
J Graham (Crawley)
2005–6
M Young (Hastings & St Leonards)
2004–5
P G Farr (The Args)
C Jones (Worthing)
2003–4
R C Noyce (Crawley)
C Jones (Worthing)
2002–3
P G Farr (The Args)
2001–2
J Sachs (Haywards Heath)
D Glebocki (The Holt)
2000–2001
D S Hall (Knoll Knights)
1999–2000
L Rhodes (Eastbourne)
1998–9
P Carpenter (Eastbourne)
1997–8
M Finch (Eastbourne)

Division 3 Tankard

2015–16
Michaud, Gerald (Crowborough)
2014–15
Forster, Matthew (Horsham 4)
2013–14
G Salmon (Crowborough)
2012–13
G Salmon (Crowborough)
2011–12
R Moorhouse (Horsham)
2009–10
P Farr (Argumentatives)
2008–9
D Fryer (Uckfield)
2007–8
P Farr (Argumentatives)
2006–7
D Hall (Knoll Knights)
2005–6
D Curtis (Haywards Heath)
2004–5
D J Cork (Crawley)
2003–4
J B Mitchell (Woodpushers)
2002–3
D R Oates (Worthing)
2001–2
E R Tapper (Lewes)
2000–2001
G Cox (Bognor & Arun)
2000–2001
D Foord (Lewes)
1999–2000
J L Bryant (The Holt)
1998–9
A J Briggs (Woodpushers)
1997–8
D Langridge (Crawley)

Division 4 Tankard

2015–16
Webster, Will (Sussex University)
2014–15
Crompton, Philip (Worthing 4)
2013–14
No Division 4 this season
2009–10
M Ramachandran (Woodpushers)
2008–9
S Hayward (Brighton & Hove)
2007–8
S Lewins (Horsham)
2006–7
T Fitzgerald (Haywards Heath)
2005–6
J Denning (Horsham)
2004–5
E Hamlyn (Eastbourne)
2003–4
C J Balchin (Haywards Heath)
2002–3
E Hamlyn (Eastbourne)
2001–2
R Harper (Eastbourne)
C Campion (Crowborough)
A Prescott (Crowborough)
2000–2001
D M Barraclough (Haywards Heath)
1999–2000
D J Langridge (St Francis)
1998–9
D Boyle (Brighton & Hove)
1997–8
A Locke (Hassocks)